A Kossuth Művelődési Központ
A Kossuth Művelődési Központ épülete egykor a környék birtokosai társadalmi életének színtere volt, ma a városi közművelődés önállóan működő költségvetési alapintézménye, melyhez telephelyként a Kossuth Ház Galéria és kerekes László Alkotóház, illetve a Halász Boldizsár Városi Könyvtár tartozik.
A Kossuth Művelődési Központ (Úri kaszinó) földszintes, klasszicista stílusú épülete a Széchenyi-féle kaszinómozgalom idején, 1825 és 1836 között épült. A város építészeti értékét a klasszicista kúriák - máshol fel nem lelhető - nagyszámú együttes előfordulása jelenti, melyek egyik legszebbike az Úri kaszinó.
Az épület, jelentős felújítására először az 1980-as években, majd az ezredfordulón került sor és 2006-tól folytatódott.
Az intézmény technikai, tárgyi felszereltsége az utóbbi 20 év alatt jelentősen fejlődött, ma egy esztétikus környezettel és megfelelő feltételekkel rendelkező művelődési intézmény. Az épület sajátosságaiból adódóan nehézséget okoz, hogy nincs fogadótér, a termek közvetlenül a belső udvarról nyílnak. A sorozatos felújítások eredményeként a belső udvar szépen kialakított, alkalmas szabadtéri rendezvények megtartására, és ismét szép, ápolt kertre néz.
A Kossuth Művelődési Központ tevékenysége:
Az intézményi feladatokat 3 szakmai munkatárs és 2 fő kulturális közmunkaprogram keretében alkalmazott közösségi munkás látja el.
Az intézmény éves működtetése, nyitva tartása folyamatos, amelyet csak nagyon pontos munkaidő-szervezéssel lehet megoldani.
A városi nagy rendezvények szervezésében az intézmény jelentős részt vállal. A város valamennyi oktatási és művelődési színterének összefogásával minden év szeptemberében (Kossuth Lajos születésnapjához kötődően) kerül sor a Dabasi Napok rendezvény-sorozat megszervezésére. A programok között szerepel hangverseny, gyermekműsor, könnyűzenei program, kiállítás. A rendezvény-sorozat általában egyhetes, 10 napos időtartamú, rendszeresek és fontosak benne a helyi identitástudatot erősítő programok.
Valamennyi nemzeti ünnep városi szintű szervezésére sor kerül, melyek közül a Március 15-e megszervezésében a legmeghatározóbb a Kossuth Művelődési Központ szerepe. A rendszerváltás óta kialakult szokást kibővítve ilyenkor valamelyik városrészi óvoda szervezésével a Kossuth Ház Galériában gyermekrajz-kiállítás megnyitására kerül sor. Ezen az ünnepen kerül sor a Dabas Díszpolgára cím átadására.
Intézményünk feladata a Kultúra Napja ünnepi programjának megrendezése is. Ennek a keretében kerül átadásra a Karacsné Takács Éva Dabas Kultúrájáért díj.
Az intézmény szakmai tevékenységében a rendszeres művelődési formák (alkotó művelődési közösségek, klubok, szakkörök), ismeretterjesztő előadások, kiállítások, táborok, műsoros rendezvények mellett fontos szerepe van a kistérségi, megyei és regionális nagyrendezvényeknek. Rendszeresen szervezzük meg a Regionális Népzenei Találkozót és Minősítőt, melyre több megyéből (Pest, Bács-Kiskun, Tolna, Csongrád) és a dabasi kistérségből érkeznek csoportok. A kétnapos rendezvény egyben, a KÓTÁ-val közösen szervezett országos minősítő is. 2005-ben a népzenei találkozót nagy sikerű táncházzal zártuk. Ekkor fogalmazódott meg bennünk az elhatározás, hogy havi rendszerességgel táncházat szervezzünk. Kezdetekben alkalomszerűen, 2008 ősze óta már havonta megszervezésre kerültek a programok, kézműves foglalkozásokkal kibővítve.
Az előző évek sikeres kezdeményezését folytatva szervezzük meg a Népzenei és néptánc szaktábort a Művelődési Központ népművészeti csoportjai részvételével. A megvalósítás során együttműködünk Pásztor Gergellyel, Csébi Orsolyával és Farkas Gábor néptánc oktatókkal, valamint Szlama László vezetésével a Kéknefelejcs citera zenekarral. A táborban a szakmai fejlődés nagy jelentőséggel bír, az egyhetes együttes tanulás eredménye a heti rendszerességű találkozás, félévi eredményével ér fel.
26 éve szervezzük a Kistérségi vers- mese- prózamondó találkozót alsó tagozatos, felső tagozatos és középiskolás diákok számára. A Költészet Napja alkalmából megrendezésre kerülő találkozó egyben előzsűrizése is megyei és országos versmondó versenyeknek.
Tapodi Katalin, a művelődési központ igazgatója